Publiczna Szkoła Podstawowa im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu

26-804 Stromiec ul. Radomska 27

Tel./fax: (48) 619 10 45

Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 628894
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Patron szkoły

Pułkownik Dionizy Feliks Czachowski

- patron szkoły od 30 maja 1987 r.



 

     Bohater Powstania Styczniowego ziemi radomskiej pułkownik Dionizy Feliks Czachowski urodził się 6 kwietnia 1810 roku we wsi Niedabyl, odległej od Radomia około 35 km, w powiecie radomskim, gminie i parafii Stromiec. Czachowscy herbu "Korab" to potomkowie zamożnej szlachty, której rodowód sięga roku 1630. W roku 1810 rodzice Dionizego Czachowskiego (Józef i Joanna z Krzyżanowskich) posiadali wsie: Niedabyl i Stara Wieś.
    Od roku 1820 Czachowski uczęszczał do Gimnazjum księży Pijarów w Radomiu i ukończył je około 1828-29 roku. Po ukończeniu gimnazjum dzierżawił Bielondy. Zgodnie z tradycją był to: "młodzieniec dziarski, znakomicie dosiadający konia, niezwykle odważny i doskonały myśliwy". W 1831 r. jego żoną zostaje Eufemia Kaliszówna. W roku 1839 dziedziczy majątek na Ukrainie i tam osiada.
    Styczeń 1863 r. powołał Czachowskiego na pole czynu. Po odezwie Rządu Narodowego w dniu 22 stycznia stawił się on natychmiast na punkt zborny pod Swiętym Krzyżem, gdzie Prędowski organizował oddział, potem pospieszył do Bzina by osłaniać Langiewicza zbierającego wiele wojska. Po wypełnieniu powierzonego sobie zadania dostaje się do obozu Langiewicza i tam mianowany zostaje szefem sztabu. Ponieważ funkcja szefa sztabu nie odpowiadała usposobieniu Czachowskiego wkrótce z niej zrezygnował i objął w randze majora dowództwo nad batalionem strzelców pieszych. Pierwszą walkę stoczył 3 lutego pod Suchedniowem, która przeszkodziła w połšczeniu się sił rosyjskich. Następnie jego oddziały brały udział w starciach pod Parszowem i Swiętym Krzyżem, w bitwie pod Małogoszczą, Pieskową Skałą. W końcowym etapie Powstania po aresztowaniu Langiewicza pozostał tylko jeden oddział Czachowskiego, który dowódca postanowił przenieść w lasy iłżeckie. W kwietniu połączono oddziały Czachowskiego i Łopackiego i ruszono na rosjan pod Stefankowem. Ten mężny dowódca brał udział w jeszcze bardzo wielu walkach z rosjanami, w których prawie zawsze jego oddział odnosił zwycięstwa.    

   Jesienią 1863 roku władze rosyjskie wyznaczyły dużą nagrodę za głowę Czachowskiego, w jego poszukiwania włączono całą armię szpiegów. Wieczorem 5 listopada 1863 roku Czachowski zatrzymał się ze swym oddziałem, składającym się zaledwie z kilkudziesięciu kawalerzystów na nocleg w Krępie u miejscowego proboszcza. Rankiem 6 listopada 1863 roku Krępa była otoczona. Czachowski ze swoim oddziałem, pod obstrzałem wycofywał się w kierunku lasu. Kozacy dopadli go pod wsią Jawor i zamordowali. Pułkownik Dionizy Czachowski zginął na polu walki 6 listopada 1863 roku.